Jak się przygotować do badania moczu?

Jak przygotować się do badania moczu by zminimalizować ryzyko zafałszowania wyniku? Jeśli chcemy otrzymać wiarygodne wyniki musimy pamiętać o kilku niżej opisanych zasadach.

Przygotowanie i przebieg badania moczu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy wpływające na prawidłowy wynik badania. Postępowanie zgodnie z opisanymi zasadami wystarczy, by próbka spełniała niezbędne normy

1) Przed badaniem moczu należy zaopatrzyć się w jednorazowy, wyjałowiony pojemnik na mocz. Pojemnik taki dostaniecie za niewielkie pieniądze w każdej aptece.

2) Intensywny wysiłek fizyczny wpływa na wyniki wielu badań. Dlatego w dniu poprzedzającym oddanie moczu do badań laboratoryjnych należy unikać nadmiernego zmęczenia.

3) Dobrze jest wstrzymać się również z seksem (w dniu poprzedzającym badanie)

4) Kobiety nie powinny oddawać moczu do badań w trakcie oraz 3 dni przed i po menstruacji.

5) Pamiętajcie o higienie. Mocz najlepiej pobrać po dokładnym umyciu miejsc intymnych (przy użyciu mydła). UWAGA: nie należy wykorzystywać specjalistycznych środków środków do dezynfekcji / odkażania.

6) Na 12 godzin przed oddaniem moczu nie należy spożywać posiłków / przyjmować płynów (chyba, że lekarz zaleci inaczej)

7) Zawsze pobieramy mocz z tzw. „środkowego strumienia” (tzn. po wcześniejszym oddaniu niewielkiej ilości moczu).

8) Pojemnik z moczem trzeba dokładnie opisać (imię nazwisko, data i godzina oddania moczu)

9) Pojemnik z moczem należy jak najszybciej dostarczyć do punktu analiz (jeśli nie możecie tego zrobić w ciągu 2 godzin, przechowajcie mocz w ciemnym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce). Nawet jeśli dostarczycie mocz do laboratorium przed upływem 2 godzin, uważajcie, by nie był on wystawiony na promienie słoneczne i wysoką temperaturę (to sprzyja namnażaniu bakterii)

10) W przypadku osób poważnie chorych i dzieci, dopuszczalne jest zbieranie moczu do specjalnego woreczka (przyklejanego przy ujściu cewki moczowej) lub z cewnika.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW Z KATEGORII „ZDROWIE”

Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odpowiedz: