Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania przez najemcę – wzór i wskazówki

W odróżnieniu od wypowiedzenia najmu przez osobę wynajmującą, wypowiedzenie przez najemcę jest wręcz dziecinnie proste. Najważniejsze, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń (poza wynikającymi z zawartymi w pisemnej umowie najmu).

Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Umowa 2Najważniejsza informacja: najemca może wypowiedzieć umowę w każdej chwili i bez podawania żadnych przyczyn.

O czym trzeba pamiętać? Jeżeli podpisaliśmy typową umową najmu, to tylko o okresie wypowiedzenia. Trzeba też przygotować się na ostateczne rozliczenie z wynajmującym (zweryfikowanie czy nic nie zostało zniszczone, zwrot kaucji, itp)

Co musi zawierać wypowiedzenie?

– datę, informacje o wynajmującym i najemcy

– informację o wypowiedzeniu z podaniem podstawy prawnej

– datę rozwiązania umowy

– podpis najemcy

Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Wypowiedzenie powinno być wykonane w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Oto przykład wypowiedzenia, które można zmienić pod kątem własnych potrzeb (np. wypowiedzenia najmu domu).

Wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Warszawa, dnia 25 czerwca 2013

Maria Nowak
Świętokrzyska 11/55
Warszawa

Do:

Jan Kowalski
Marszałkowska 115/5
Warszawa

W oparciu o art. 673 Kodeksu cywilnego, informuję iż wypowiadam umowę najmu mieszkania przy ulicy Modzelewskiego 116/16, zawartą w dniu 1.10.2010 r. z wynajmującym – panem Janem Kowalskim. Wypowiedzenie to następuje ze skutkiem od 1 października 2013

WYNAJMUJĄCY

PRAWO DLA KAŻDEGO – ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarzy: 4

 1. forumowiczka mówi:

  Co w przypadku gdy wynajmujący zobliguje w umowie najemcę do znalezienia za siebie zastępstwa? Powiedzmy, że bardzo trudno kogoś znaleźć lub jest to niemożliwe a najemca nie ma pieniędzy na opłacenie czynszu i chce umowę wypowiedzieć.
  Czy istnieje wtedy jakieś wyjście?

  • foruman mówi:

   Wszystko zależy od tego jak dokładnie brzmi umowa. Jeżeli możliwość wypowiedzenia jest obwarowana zastrzeżeniem, że bez znalezienia zastępstwa nie można wypowiedzieć umowy to może nie być lekko. Ale najlepiej pokazać umowę prawnikowi.

 2. Jacek Gocławski mówi:

  Witam, trochę pobieżnie potraktowany jest temat wypowiedzenia umowy, co może wprowadzać w błąd czytelników, bowiem wg orzecznictwa sądowego np. możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony musi być bardzo precyzyjnie określona. Z natury rzeczy taka umowa ma gwarantować trwałość stosunku prawnego na określony jej treścią czas. Skutkiem tego jest konieczność enumeratywnego określenia przypadków uprawniających do wypowiedzenia takiej umowy.

  • foruman mówi:

   Nie wiem czy czytałeś cały tekst artykułu, ale jest tam napisane, że przy wypowiadaniu umowy musimy pamiętać o zapisach dotyczących okresu wypowiedzenia lub innych ograniczających łatwość rozwiązania umowy. Może jest to napisane bez używania słowa „enumeratywne”, ale w końcu nie każdy użytkownik jest prawnikiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odpowiedz: