Jak czytać wyniki badań krwi – morfologia – część 2 – czerwone krwinki

Jak czytać wyniki badań, czyli morfologia bez tajemnic. W drugim odcinku przedstawiamy normy dla erytrocytów (czerwone krwinki), retykulocytów, MCV, hematokrytu, anizocytozy i anizochromii oraz co może oznaczać ich przekroczenie.

ERYTROCYTY – CZERWONE KRWINKI (RBC)

Podstawową rolą czerwonych krwinek jest transport tlenu do wszystkich tkanek naszego organizmu i zabieranie z nich dwutlenku węgla. Liczba erytrocytów zmienia się w zależności od wieku. Różnią się również normy dla kobiet (jest niższa, a wiąże się to głównie z krwawieniami miesiączkowymi) i mężczyzn. Czerwone krwinki produkowane są w szpiku kostnym.

NADMIAR / NIEDOBÓR

Nadmiar czerwonych krwinek może wiązać się z erytrocytozą (czerwienicą prawdziwą). Występuje też przy przewlekłych chorobach płuc, wadach serca, nowotworach. Ponadto może wystąpić przy leczeniu sterydowym, zapaleniu otrzewnej, w wyniku wstrząsu oraz odwodnienia. Nawet pobyt w wysokich górach może wpłynąć na przekroczenie normy.

Niedobór erytrocytów to zazwyczaj objaw niedokrwistości (anemii). Występuje również w efekcie przewodnienia, przy dużej utracie krwi,  hemolizie oraz w ostatniej fazie ciąży.

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Kobieta: 4,2 – 5,4 mln/ul

Mężczyzna: 4,7 – 6,2 mln/ul

Noworodek: 4,5 – 6,5 mln/ul

RETYKULOCYTY (RET)

Retykulocyty to młode krwinki czerwone powstające w szpiku kostnym. Ich procentowy poziom nie zależy od płci i wieku.

NADMIAR / NIEDOBÓR

Wzrost ilości retykulocytów powyżej normy ma zazwyczaj miejsce w przypadku  niedokrwistości pokrwotocznej, zespołu hemolitycznego oraz przy niedotlenieniu.

Z kolei ich niedobór to efekt niedokrwistości hipo- lub aplastycznej, niewydolności nerek oraz niektórych chorób krwi.

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Norma jednakowa dla obydwu płci: 5-15 promili

MCV

MCV to średnia objętość czerwonej krwinki. Normy dla tego wskaźnika są uzależnione od płci (główny powód jest ten sam co w przypadku erytrocytów)

NADMIAR / NIEDOBÓR

Przekroczenie norm (tzw. makrocytoza) może mieć wiele źródeł. Do najczęstszych należą: niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12, kilka rodzajów niedokrwistości, choroby wątroby, alkoholizm, przewodnienie oraz w efekcie chemoterapii, mocnego krwotoku lub hemolizy.

Wynik poniżej poziomu referencyjnego oznaczać może niedokrwistość syderoblastyczną, talasemię lub występowanie stanów nowotworowych. Mamy z nim do czynienia także przy odwodnieniu oraz przy chorobach przewlekłych.

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Kobieta: 81 – 99 fl

Mężczyzna: 80 – 94 fl

ANIZOCYTOZA (RDW)

Anizocytoza to współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów, czyli inaczej mówiąc jak bardzo różnią się wielkością czerwone krwinki.

NADMIAR / NIEDOBÓR

Przekroczenie norm występuje przy niedoborze żelaza, niedokrwostości megaloblastycznej i hemolitycznej oraz w niektórych chorobach wątroby. Ponadto można go zaobserwować w efekcie przerzutów nowotworowych oraz po transfuzji krwi.

Wynik poniżej norm świadczy najczęściej o jednym z kilku rodzajów anemii

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Normy uniwersalne (bez różnicowania ze względu na płeć) : 11,5 – 14,5 %

ANIZOCHROMIA (HDW)

Anizochromia – to wskaźnik określający zróżnicowanie wybarwienia czerwonych krwinek. Normy są jednakowe dla obydwu płci i wszystkich przedziałów wiekowych.

NADMIAR / NIEDOBÓR

Przekroczenie normy wiąże się z anemią hemolityczną lub niedoborem żelaza.

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Normy uniwersalne (bez różnicowania ze względu na płeć): 2,2 – 3,2 g / dl

HEMATOKRYT (HCT)

Ostatnim, ale za to bardzo ważnym wskaźnikiem jest hematokryt, czyli stosunek objętości czerwonych krwinek do objętości osocza. Normy w tym wypadku są zależne od płci.

NADMIAR / NIEDOBÓR

Co oznacza przekroczenie normy? Może to być następstwo erytrocytozy, przewlekłych chorób płuc, nowotworów, wad serca lub torbielowatości nerek. Ponadto podwyższony hematokryt występuje w przypadku niedotlenienia tkanek, przebywania w rozrzedzonym powietrzu (np. w wysokich górach) oraz w trakcie leczenia sterydowego.

Wartości poniżej normy pojawiają się w różnych formach niedokrwistości oraz w efekcie przewodnienia.

NORMY (mogą się nieznacznie różnić w zależności od źródeł)

Kobieta: 37 – 47 %

Mężczyzna: 42 – 52 %

Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odpowiedz: